0546 26 26 26 8irfanucgun@hotmail.com

Plevra Sıvısı

Akciğerlerin dış yüzeyi iki katmandan oluşan plevra yaprakları ile örtülmüştür. Bu katlar arasında sürtünmeyi önlemek için az miktarda sıvı vardır. Bu sıvı bazen kalp yetmezliği, enfeksiyon, inflamasyon, kanser ve travmalar gibi nedenlerle normalden fazla miktarda artabilir. Bu durumda ağrı, nefes darlığı, öksürük gibi şikayetler oluşturabilir. Fizik muayenede sıvı bulguları olur, akciğer grafisi ve bazen de tomografi veya ultrason ile bu kesinleştirilebilir. Sıvı miktarı arttıkça nefes darlığı artar, baskı-sıkışma hissi olabilir.

Sıvı incelemesi, sıvının sebebinin ortaya konulabilmesi ve bazı tetkiklerin yapılması için 2/3 hastada gerekir. Bazen kalp yetmezliği veya protein azlığı gibi basit bir sebeple olabileceği gibi bazen de çok nadir enfeksiyonlar, kanserler veya ilaçlara bağlı olarak da gelişebilir. Sıvı alındığında görünümü, hücresel analizi, protein içeriği, mikroorganizma veya kanser hücresi varlığı ve bazı özel testler açısından incelenmelidir. Bazen de sıvı içeriğinin incelenmesi ile tanı konulamayan hastalarda plevra biyopsisi, torakoskopi veya cerrahi örnek alınması gibi daha ileri işlemler gerekebilir.

Tedavi olarak da sıvının nedenine yönelik tedavilerin yanında, sıvının boşaltılması veya semptom giderici bazı işlemler de yapılabilmektedir.

Plevra Sıvısı