0546 26 26 26 8irfanucgun@hotmail.com

Öz Geçmiş

PROF. DR. İRFAN UÇGUN

1967 yılında Eskişehir’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir’de tamamladı.

1990 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu ve kısa bir süre Kayseri’de ve Eskişehir'in Çifteler ilçesinde mecburi hizmet yaptı. 1997 yılında Osmangazi Üniversitesi’nde uzmanlık eğitimini tamamlayarak Göğüs Hastalıkları uzmanı oldu ve aynı yıl öğretim üyesi olarak üniversitede görevine başladı.

2001-2 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinde Brown Universitesi’nde Yoğun Bakım Eğitimi aldı. 2006 yılında Doçent ve 2011 yılında da yine aynı üniversitede Profesör olarak öğretim üyeliği görevine devam etti. 2012 yılında Yoğun Bakım Uzmanı oldu ve aynı kliniğin Yoğun Bakım Sorumlusu olarak görevlendirildi.

Öğretim üyeliği süresince çok sayıda göğüs hastalıkları ve yoğun bakım uzmanı yetiştirdi, öğrenci eğitiminin değişik kademelerinde bulundu. Çok sayıda yurt içi ve dışı kongrelerde görevlendirildi, kurslara katıldı, kurslar düzenledi, öğrenci ve araştırma görevlisi eğitimlerine katıldı.

72 adet ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış makalesi, 162 adet ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş bildirisi vardır. İki adet kitap editörlüğü vardır (Mekanik Ventilasyon ve Dispne konularında). Bunların yanında solunum hastalıklarının güncel konularında yazılmış 20 adet kitap bölümü yazarlıkları vardır (Astım, KOAH, Tüberküloz, Kanser, Pnömoni, Meslek Hastalıkları, Pulmoner Emboli, Pulmoner hipertansiyon ve Yoğun Bakım vb gibi konularda). Ulusal derneklerin Yoğun Bakım çalışma grubu başkanlıkları, kurs ve eğitim toplantısı başkanlıkları ve pek çok kongrede bilimsel sunularda oturum başkanlıkları vardır. 

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Prof. Dr. İrfan Uçgun 2019 yılında emekli olarak, tüm Eskişehir ve çevre illerdeki hastalara hızlı, güvenilir ve herzaman ulaşılabilir kaliteli sağlık hizmeti verebilmek için Solunum Hastalıkları Danışma ve Tedavi Merkezi'ni kurdu ve  halen doktorluk mesleğini serbest olarak sürdürmektedir.

Öz Geçmiş