0546 26 26 26 8irfanucgun@hotmail.com

Akciğer Nodülü

Tamamen akciğer dokusu ile çevrili bir cm ve üzerindeki yapılara nodül denir.

Sigara içmek, mesleki olarak kanser yapıcı maddeyle karşılaşmak, ileri yaş, erkek olmak, şikayetlerinin olması gibi risk faktörlerine bakarak nodül konusunda ileri tetkik yapılması kararı verilebilir.

Nodülün çevre yapısının düzensiz olması, içinde erime varlığı ve duvarının kalınlığı, eksantrik kalsifikasyonu, 2 cm’den büyük çaplı olması, ağızdan kan gelmesi, kilo kaybı gibi şikayetlerin varlığı, nodül çapının takipte büyümesi ve aktivitesinin gösterilmesi ayrıca nodülün kötü huylu olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteren özelliklerden bazılarıdır.

Yüksek riskli nodüllerde ileri incelemenin ve biyopsinin yapılması, düşük riskli ve küçük nodüllerde de hastanın 3-6 aylık takipleri sırasında karar verilmesi gerekir.

Genel durumu uygun olan hastalarda yüksek riskli nodüllerin, başka yere yayılmadığı gösterildikten sonra cerrahi olarak çıkarılması en doğru seçenek olacaktır.

Kliniğimizde nodül takibi, ultrason ve tomografi eşliğinde biyopsi gibi işlemler yapılabilmekte, takip ve seyri konusunda hastalara yardımcı olunmaktadır. 

 

Akciğer Nodülü