0546 26 26 26 8irfanucgun@hotmail.com

Meslek Hastalığı Danışma

Akciğerler dış ortama açık bir sistemdir ve bu nedenle de mesleksel veya çevresel olarak karşılaşılan toz ve gaz gibi zararlılardan çok etkilenir. 

Özellikle tekstil iş kolunda çalışanlar, seramik - porselen fabrikası işçileri, cam atelyeleri, taş ocakları ve kömür madeni çalışanları, fırıncılar, boyacılar ve kuaförler en çok etkilenen kişilerdir. 

Bu işkollarında çalışanların düzenli solunum sistem kontrollerinin yapılması, şikayeti olanların ayrıntılı incelemeden geçirilmesi gerekir. 

İş yerlerinde meslek hastalıkları açısından havalandırma, filtre, ızgara ve maske gibi ek önlemlerin de mutlaka alınması gerekir. 

İşçilerin işe girerken çekilmiş akciğer grafileri ve solunum fonksiyon testleri, son durumları ile karşılaştırabilmek için çok önemlidir. 

Meslek hastalığı gelişmiş işçinin o ortamdan uzaklaştırılması, tozsuz bir ortamda çalışmasının sağlanması, düzenli kontrolleri ve tedavisinin sağlanması, maluliyet (sakatlık) gelişmiş işçinin de erken emekli edilerek, tazminatının verilmesi gerekir. 

Meslek hastalığı açısından riskli işyerlerinin düzenli kontrolleri yapılmalıdır. 

Riskli işçiler akciğer grafisi, solunum fonksiyon testleri ve gerekirse ince kesitli toraks tomografisi ile kontrol edilmelidir. 

Meslek hastalığı konusunda değerlendirme almak ve danışmak için lütfen randevu alınız.