0546 26 26 26 8irfanucgun@hotmail.com

Solunum ilaçlarını doğru kullanıyor muyum?

Solunum yoluyla alınan fısfıs ilaçlar, akciğerler için en etkili ilaç kullanma yoludur. Çünkü, çok düşük dozda ilaç kullanılır, o nedenle yan etkisi ağızdan veya damardan kullanılan ilaçlara göre daha azdır. Dakikalar içinde etkisi hızlı başlar, diğer yöntemlerle ilaç kullanımına göre çok daha etkili bir yöntemdir. Direkt olarak solunum yollarına gider, orada etki gösterir, kan dolaşımına karışmaz ve diğer sistemler üzerinde yan etki oluşturmaz.

Ancak bu yöntemle ilaç kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır, bunlara uyulmadığı takdirde inhaler ilaç kullanımı beklenen etkiyi gösteremez, yan etkileri ortaya çıkar.

Unutmayınız, inhaler ilaçlar kesinlikle bağımlılık yapmaz ve ciğerlerinizi kurutmaz, çevrenizde söylenen bu tür sözlere itibar etmeyiniz ve doktorunuzun verdiği solunum ilaçlarınızı düzenli olarak kullanınız.

Solunumla ilaç kullanımının birkaç yöntemi vardır, en çok bilineni ölçülü doz inhaler denilen MDI ilaçlar (ventolin inhaler gibi) ve nebülizatörlerdir. Bunlardan başka diskus, turbuhaler, rotahaler, kurutoz inhaler, diskhaler gibi yöntemler de vardır. Nebülizatörler daha ağır ve yüksek doz ilaç verilmesi gereken hastalar için hastalar için uygundur.

Solunum ilaçlarının kullanımı konusunda destek ve eğitim için bizi arayabilirsiniz, eczacınızdan destek isteyebilirsiniz veya bize gelerek ilaçlarınızın kullanımı, dozları, yan etkileri, kullanmamanız gerekenler hakkında bilgi alabilirsiniz. 

İnhaler İlaç Kullanırken:

  1. Ölçülü doz ilacınızı çalkalayınız,
  2. Hazne, spacer veya aerochamber kullanınız,
  3. İlacın çıkış yerini ağzınıza sıkıca alıp, nefesinizi verip, derin nefes almaya başlarken ilacı sıkınız,
  4. Derin nefes aldıktan sonra, yirmiye kadar içinizden sayana kadar nefes tutunuz,
  5. İkinci ilaç için iki dakika ara veriniz.
  6. İlaç sonrası ağzınızı biraz su ile çalkalayınız.
Solunum ilaçlarını doğru kullanıyor muyum?